Ë-C3 er på er her nu. Prøv den hos Henrik Christensen Vejle

 

Citroën fortsætter sin mission om at gøre elbiler til et realistisk valg for den brede befolkning. Prisen på ë-C3 sænkes med 20.000 kr. på alle versioner, og med dette nye prispunkt melder Citroën sig for alvor ind i kampen om at blive danskernes foretrukne valg i elbilernes økonomiklasse.

 Ë-C3 fås i udstyrsvarianterne You! og Attraction, der som standard er udstyret med Citroën Advanced Comfort® systemet, som med den progressive hydrauliske affjedring udligner ujævnheder i vejen og sikrer den karakteristiske Citroën komfort.

  • ë-C3 You!: 159.990 kr.
  • ë-C3 Attraction: 172.990 kr.

 Alle varianter leveres inkl. 5 års fabriksgaranti* og tilbyder en rækkevidde på op til 326 km (WLTP)**. Af fremhævet udstyr på Attraction-varianten kan bl.a. nævnes 17″ alufælge, aut. klimaanlæg, 10” Touch Screen m. trådløs Apple CarPlay, bakkamera, parkeringssensor bag, 3D-navigation, mørktonede bagruder og indtræk i stof/kunstlæder

EN ELBIL FOR ALLE

Den nye ë-C3 skal være en elbil for alle, og derfor tilbyder Citroën forskellige udstyrsniveauer, der matcher de mange forskellige kunders forskellige behov.

Den kan fås med en bred vifte af udstyr og smarte løsninger. Med C-Zen Lounge, der bl.a. består af et Head-up Display og et kompakt rat, genopfinder Citroën det traditionelle instrumentbræt. Det giver nem adgang til alle vigtige informationer, uden at føreren skal fjerne sine øjne fra vejen.

EN NEM ELEKTRISK HVERDAG

ë-C3 er baseret på den omkostningseffektive BEV-platform og er som den første model i Stellantis gruppen udstyret med en 44 kWh LFP (Lithium Ferro Phosphate) batteripakke. Den har en rækkevidde på op til 320 km (WLTP endnu ikke godkendt) og kan DC hurtiglade med 100 kW fra 20 – 80 % på 26 min. Standard AC-opladning tager 2,5 timer med 11 kW.

Motoren yder 113 hk og med en topfart på ca. 135 hk har ë-C3 rigelig kraft og performance til hverdagens kørsel i byen og forstæderne. Det vil være muligt at planlægge rejser, overvåge opladningsstatus og batteriniveau i navigationssystemet takket være en ny e-ROUTES app. Denne app er specielt udviklet til Citroëns elektriske biler som en del af Connect Plus services. Ved at bruge MyCitroën app´en, kan man desuden styre opladningstidspunkter, forvarme eller forkøle bilen og meget mere.

 ë-C3 bliver produceret i Slovakiet på Stellantis fabrikken Trnava og forventes introduceret på danske marked i Q3 2024.

Billedegalleri af ny ë-C3